W życiu każdego człowieka są chwile niezwykłe, które zapadają na stałe w jego świadomość. Takim doniosłym wydarzeniem dla uczniów, rodziców, dyrekcji, grona pedagogicznego i pracowników jest Jubileusz 30-lecia SOSW w Kątach Wrocławskich.

Ta długo oczekiwana przez uroczystość odbyła się w dniach 3 – 18 października 2012 r. Dla całej społeczności szkolnej był to finał wielomiesięcznej pracy, przygotowującej do uroczystych spotkań, wspomnień i wspólnego świętowania. Gorącym pragnieniem organizatorów Obchodów było połączenie przeszłości z teraźniejszością, aby uroczystości te stały się prawdziwym świętem wszystkich tych, którzy tworzyli piękną historię Ośrodka.

Obchody Jubileuszu były szczególnymi dniami dla naszego Ośrodka, pełnymi radości, wzruszeń i wspomnień. Wiele emocji wzbudziło przekładanie kart starych ksiąg i kronik. W holu szkoły i na korytarzach została zaprezentowana wystawa, która obrazowała wczoraj i dziś SOSW w Kątach Wr. oraz wystawa prac z warsztatów plastycznych z dnia 3 października. Uroczystości przebiegały w miłej i wzniosłej atmosferze, pozostawiając niezatarte wspomnienia i mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Z pewnością na długo pozostaną w naszych sercach.

 

18. października 2012 r.
Uroczyste zakończenie obchodów 30 - lecia Ośrodka

Uroczyste zakończenie Obchodów 30 - lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, rozpoczęło się o godzinie 9.00 Mszą Świętą w Kościele pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła. Mszę Świętą dziękczynną w intencji uczniów i pracowników Ośrodka celebrował ksiądz proboszcz Ryszard Reputała. Uczestniczyli w niej uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz zaproszeni goście. Po nabożeństwie wszyscy udali się do szkoły na dalsza część obchodów. Swoją obecnością zaszczycili nas Wicestarosta Powiatu Wrocławskiego, Przedstawiciel Wydział Promocji, Członkowie i Sekretarz Zarządu Powiatu Wrocławskiego, Przedstawiciel Powiatowego Centrum Rodzinie, Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wr., Wójt Gminy Mietków, Dyrektorzy z zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli, Dyrektor Wielofunkcyjnej Placówki, Kierownik Referatu Oświaty w Sobótce, Prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Kąteckich, Dyrektor Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych Kąty Wr., Dyrektor i główna księgowa GOKiS Kąty Wr., Prezes Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń” oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
Po oficjalnej części goście mieli okazję zobaczyć występy uczniów, którzy zachwycili zebranych gości spektaklem teatralnym i muzycznym. Następnie przedstawiono obecnym prezentację multimedialną, opowiadającą o najważniejszych wydarzeniach z historii Ośrodka. Ostatnim punktem uroczystości był poczęstunek oraz obejrzenie przygotowanej ekspozycji, a także złożenie okolicznościowych wpisów w Księdze Pamiątkowej.

 galeria

12. października 2012 r.
Spotkanie z emerytowanymi pracownikami

30 - lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego świętowali również jego pracownicy. Na zaproszenie pani Dyrektor Ewy Piotrowskiej na spotkanie przybyli: pierwszy Dyrektor SOSW pan Antoni Gawron oraz jego następcy: pani Ewa Rybka i pani Elżbieta Zielak. Swoją obecnością zaszczycili nas rownież byli pracownicy: pani Danuta Podedworna, pani Marianna Sokołowska, pan Wiesław Bulanda, pan Ryszard Leszczewski, pani Wiesława Rafalska, pani Zygmunt Witkowski, pani Anna Jastrzębska, pani Leokadia Milewska, pani Maria Nowak, pani Maria Grzybek, pani Wanda Kuriata, pani Halina Szuszkiwicz, pani Józefa Dejnaka, Wiesława Żygadło, pani Krystyna Feller.
Spotkanie uatrakcyjnili swoim występem uczniowie, uczestniczący w zajęciach z muzykoterapii z projektu "Różne formy terapii wspomagającej rozwój uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego. Przedstawili koncert gry na misach tybetańskich, kiju deszczowym, bongosach, drumli i bębnach. Natomiast uczniowie, biorący udział w warsztatach teatralnych finansowanych z Programu Operacyjnego FIO, zinterpretowali ruchem fragment "Pieśni nad pieśniami". Uczniowie zebrali gromkie brawa.
Dyrektor Ośrodka pani Ewa Piotrowska zaprosiła gości do wspomnień - cytowała wpisy z pierwszej kroniki szkolnej oraz protokołów Rad Pedagogicznych. Goście obejrzeli i wysłuchali wywiadu z pierwszym Dyrektorem Ośrodka panem Antonim Gawronem oraz historię Ośrodka w postaci prezentacji multimedialnej.
Pani Dyrektor zaprosiła również gości do zwiedzenia szkoły oraz wpisania się do Księgi Pamiątkowej.

galeria

3. października 2012 r.
Spotkanie z absolwentami

Uroczystość rozpoczęła się 3 października 2012 r. zjazdem absolwentów, którzy po wielu latach powrócili w progi szkolne, dzisiaj już dorośli, dawni uczniowie. Odwiedzili szkołę: Agnieszka, Przemek, Marzena, Ania, Sylwia, Jacek, Kasia, Marcin, Irek, Paulina, Marcin, Grześ, Marta, Kasia, Łukasz, Marysia. Absolwenci zwiedzali Ośrodek, wspominali czasy, kiedy chodzili do szkoły, koleżanki i kolegów z klasy czy internatu. Przyznali się, że miło pamiętają szkolne lata. Opowiadali również, czym zajmują się obecnie, jak wygląda ich dorosłe życie - pracują w Polsce i za granicą, zakładają rodziny, uczęszczają na warsztaty terapii zajęciowej w Małkowicach.

W Ośrodków czekało na nich wiele atrakcji:

  • kawiarenka – absolwenci zostali zaproszeni  do kawiarenki. Uczennice gimnazjum obsługiwały gości, podawały ciasteczko, kawę, herbatę lub sok,
  • konkursy sportowe i loteria fantowa – uczniowie Ośrodka oraz zaproszeni absolwenci mieli okazję, tak jak za lat dziecięcych, puszczać mydlane bańki. Udało się zrobić bańki wielki, średnie i małe, wszystkie mieniły się kolorami tęczy. Wśród konkursów zainteresowaniem cieszyło się przede wszystkim obieranie jabłek – wygrywał ten, kto uzyskał najdłuższą skórkę, ping-pong oraz badminton,
  • dyskoteka – muzyka przyjemna dla ucha zebrała wszystkich tych, którzy uwielbiają nie tylko jej słuchać, ale przede wszystkim tańczyć,
  • grillowanie – smaczne kiełbaski z grilla, surówki ze świeżych warzyw, soki owocowe serwowane były podczas pikniku,
  • kącik pamięci – absolwenci wspominali dawne czasy – oglądali kroniki i zdjęcia, czytali wspomnienia z imprez. W kąciki pamięci najczęściej padały słowa – „a pamiętasz…”,
  • prezentacja multimedialna "Historia SOSW" – przeniosła gości i obecnych uczniów SOSW w dawne lata,
  • warsztaty plastyczne - absolwenci i uczniowie zasiedli do wspólnego stołu, gdzie mieli okazję zintegrować się i pobawić się kolorami, wykonując prace plastyczne techniką „Malowanie na cukrze”. Ciekawy efekt dało malowanie farbami po kartce papieru zmoczonej roztworem wody z cukrem. Wykonane prace były ciekawe i efektowne.

To było miłe spotkanie po latach, które na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

galeria