ROK SZKOLNY 2016/2017 

KLASOWY KONKURS HISTORYCZNY

8. listopada 2016 r., w klasie I – III gb, odbył się klasowy konkurs historyczny, który tym razem dotyczył wielkich odkryć geograficznych.
Sięgnięcie do XVI - wiecznych wydarzeń miało na celu wskazanie uczniom przyczyn wielkich odkrywczych wypraw, jak również ich pozytywnych i negatywnych konsekwencji.

Konkursowicze poznali sylwetki wielkich odkrywców, tj. Krzysztofa Kolumba, Ferdynanda Magellana, Vasco da Gam'y, czy Amerigo Vespucciego.
Uczniowie zmierzyli się z trzynastoma pytaniami (zamkniętymi oraz otwartymi), które odnosiły się do różnych sfer głównego zagadnienia, m.in. życia w podróży, pomyłek żeglarskich, przyrządów mierniczych (np. log, astrolabium itp.) oraz innych.

Zadania konkursowe, jak stwierdzili sami uczniowie, nie należały do najłatwiejszych. Stąd też szczególne podziękowania kierowane są do wszystkich uczniów, którzy przygotowywali się pilnie do konkursu. W czołówce znaleźli się następujący uczniowie:

Miejsce I - ŁUKASZ MAREK

Miejsce II – PIOTR GRZESIUK

MIEJSCE III - BARTOSZ KUNYSZ I NATALIA MICHALCZYK

Konkurs przygotował i przeprowadził mgr Krzysztof Hausman

KLASOWY KONKURS MITOLOGICZNY

28. października 2016 r. w klasie I – III gb odbył się klasowy konkurs mitologiczny. Gimnazjaliści przygotowywali się do konkursu na lekcjach języka polskiego, zgłębiając mitologiczną wiedzę przez dwa tygodnie.

W mitologicznych zmaganiach wzięło udział siedmioro uczestników. Zadania, których było piętnaście, były na różnym stopniu złożoności. Pojawił się test wyboru, gdzie tylko jedna odpowiedź była prawidłowa oraz pytania otwarte, wymagające wyczerpującej odpowiedzi. Uczestnicy musieli wykazać się precyzyjną wiedzą, szczególnie w zadaniach, gdzie należało określić czy dane zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe.

Konkursowicze mięli również za zadanie stworzyć ogłoszenia, związane bezpośrednio z wydarzeniami mitologicznymi.

Jak w każdym konkursie należy wyłonić zwycięzców. Należą do nich:

I miejsce – ŁUKASZ MAREK

II miejsce – KONRAD KOCHANOWSKI

III miejsce – OLGA WRÓBEL

Konkurs przebiegał w miłej atmosferze. Wszyscy uczestnicy wyrazili chęć współpracy w dalszych konkursach.
Wszyscy uczestnicy zasługują na szczególne wyróżnienie, ponieważ podjęli duży trud, w procesie przygotowywania się do niniejszego konkursu.

Organizator konkursu mgr Krzysztof Hausman


ROK SZKOLNY 2015/2016

Klasowy konkurs historyczny 

12. listopada 2015 roku w klasie I - III gb odbył się konkurs historyczny, który tym razem dotyczył starożytnej Grecji. Sięgnięcie do tak odległych czasów miało na celu wskazanie  uczniom zasad i form kształtowania się wielkiej kultury, sztuki oraz zasad państwowych, z których my  - współcześni tak często korzystamy i stosujemy w praktyce.

Uczniowie musieli zmierzyć się z piętnastoma pytaniami (zamkniętymi i otwartymi), które dotyczyły wielu sfer życia starożytnych Greków, począwszy na aspektach geograficznych poprzez politykę wewnętrzną i zewnętrzną, wierzenia, podboje a skończywszy na kulturze i sztuce. 

Zadania konkursowe, jak stwierdzili sami uczniowie, nie nalezały do najłatwiejszych. Stąd też szczególne podziękowania kierowane do wszystkich uczniów, którzy przygotowali się do konkursu. W czołówce znaleźli się:

Łukasz Marek - 1 miejsce

Dawid Majewski - 2 miejsce

Klaudia Kuna - 3 miejsce

konkurs przygotował pan Krzysztof Hausman


 Klasowy konkurs mitologiczny

Konkurs odbył się 5. listopada 2015 roku. W mitologicznych zmaganiach wzięło udział siedmioro uczestników. Zadania, których było piętnaście, były na różnym stopniu trudności. Pojawił się test wyboru, gdzie jedna odpowiedź była prawidłowa oraz pytania otwarte, wymagające wyczerpującej odpowiedzi. Uczestnicy musieli wykazać się precyzyjną wiedzą, szczególnie w zadaniach, gdzie należało określić, czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe. Konkursowicze musieli również wykazać się wiedzą związaną ze stworzeniem ogłoszenia, czyli użytkowej formy pisemnej.

Jak w każdym konkursie, należy wyłonić zwycięzców. Należą do nich:

I miejsce - Dawid Majewski - 40 punktów (uzyskał maksymalną liczbę punktów)

II miejsce - Łukasz Marek - 39 punktów

III miejsce - Jan Skawiński - 28,5 punktów.

Konkurs przebiegał w miłej atmosferze. Wszyscy uczestnicy wykazali chęć współpracy w kolejnych konkursach, które, jak sami stwierdzili, poszerzają ich zasób wiadomości o otaczającej ich rzeczywistości.

Wszyscy uczestnicy zasługują na szczególne wyróżnienie, ponieważ podjęli duży trud, w procesie przygotowania się do niniejszego konkursu.

konkurs zorganizował pan Krzysztof Hausman


ROK SZKOLNY 2013/2014

Klasowy konkurs historyczny ,,Artyści i uczeni XVII wieku”

Uczniowie klasy I - III gb w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Kątach Wrocławskich bez wątpienia znają najważniejszych artystów i uczonych XVII wieku.
Przekonaliśmy się o tym 24.01.2014 r. podczas klasowego konkursu historycznego pt. ,,Artyści i uczeni XVII wieku”. W konkursie wzięło udział siedmioro uczniów. Jak sami stwierdzili, zadania nie należały do najłatwiejszych, jednak kilkoro z nich może pochwalić się naprawdę precyzyjną wiedzą. Przygotowania do klasowego konkursu historycznego były powiązane z lekcjami języka polskiego i trwały ok. 2 tygodni. Podczas zajęć uczniowie poznawali najważniejszych reprezentantów świata artystycznego i naukowego wieku siedemnastego, np.: Moliera, Izaaka Newtona, Kartezjusza, Galileusza, czy Gianlorenza Berniniego oraz przeczytali komedię Moliera pt. ,,Świętoszek”.
Konkurs złożony był z ośmiu zadań, w których uczniowie m. in. nadawali tytuły, wskazywali autorstwo, czy określali dziedziny naukowe wybranych reprezentantów.
Pierwsze miejsce zdobyła Paulina Gawron, drugie miejsce egzekwo zdobyli: Marika Wszeszcz oraz Jarosław Brzeziński. Trzecie miejsce zdobyli:  Tomasz Leśnik oraz Damian Bielka.

 

Konkurs zorganizował i przeprowadził Krzysztof Hausman