Projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie oraz ich sprawnych równiesników.

Powodem powstania projektu jest chęć popularyzowania właściwego traktowania osób niepełnosprawnych w śrdowisku lokalnym.

Projekt finansowany jest przez Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń" (60% kosztów pokrywa Starostwo Powiatowe we Wrocławiu ze środków PFRON).

więcej 

ROK SZKOLNY 2017/2018

 

W projekcie uczestniczy 30 uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności oraz uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kątach Wrocławskich.

15. listopada 2017 roku
Warsztaty "Kolorowe słoiki"


Zajęcia rozpoczęły się nauką tańca integracyjnego belgijskiego. Prowadząca warsztaty zaprezentowała technikę wykonania ozdobnych słoiczków, objaśniając dokładnie w jaki sposób uczniowie mają wykonać prace. Uczestnicy barwili sól kolorową kredą i wsypywali do buteleczek tworząc ozdobne słoiczki.
Zajęcia przebiegały w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Wszystkie dzieci były zachwycone efektami swojej pracy.

27. października 2017 r.
Wycieczka do Teatru Lalek na przedstawienie "Papiloty i skarpety"

Ten zabawny spektakl został zrealizowany na podstawie sztuki Julii Holewińskiej, napisanej na specjalne zamówienie teatru. Przedstawienie
w przystępny i zabawny sposób poruszało „dorosłe” tematy, podejmując z najmłodszymi widzami ważną rozmowę o otaczającej rzeczywistości.

Wszyscy widzowie żywo reagowali na sytuacje z przedstawienia, podpowiadali aktorom rozwiązanie problemów, odpowiadali na pytania. Najbardziej śmiali się z perypetii taty-lisa, jak również z niedoskonałości rodzeństwa. Uczniom podobała się fabuła i wartka akcja spektaklu.

27. września 2017 roku
Wycieczka do zabytkowego młyna w Siedlimowicach.


Dzieci i młodzież zwiedzili ogromny budynek młyna oraz poznali jego ciekawą historię, zobaczyli zabytkowe, ale wciąż sprawne, maszyny i urządzenia, przyglądali się ich pracy. Dowiedzieli się skąd bierze się mąka, kasza manna oraz otręby, poznali proces technologiczny „Od ziarna do mąki”. Brali udział w warsztatach manualnych i kulinarnych, polegających na samodzielnym formowaniu z ciasta podpłomyków. Upieczone placki mogli kosztować.
Uczniowie mieli również czas na zabawę i gry na świeżym powietrzu, obserwowanie zwierząt gospodarskich a także poczęstunek – upieczone kiełbaski na ognisku.
Wszyscy doskonale się bawili.


ROK SZKOLNY 2016/2017

21. grudnia 2016 roku
Kolacja wigilijna

Uroczysta wieczerza wigilijna odbyła się z udziałem uczniów Ośrodka, ich rodziców, pracowników oraz zaproszonych gości.Celem uroczystości było kultywowanie tradycji chrześcijańskich, prezentacja twórczości artystycznej dzieci i młodzieży, integracja ze środowiskiem lokalnym. Podczas kolacji zorganizowano przedstawienie jasełek, uczestnicy słuchali słowa Bożego, śpiewali kolędy i pastorałki, dzielili się opłatkiem i składali sobie świąteczne życzenia oraz kosztowali tradycyjnych potraw. Uroczystość uświetnił śpiewem kolęd zespół wokalny Tyńcaneczki Koła Gospodyń Wiejskich z Tyńca. Wigilijne spotkanie było niezwykłym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Atmosfera była podniosła, świąteczna i niezwykła. Wigilia była ostatnim zadaniem projektu, dzieci i młodzież otrzymały nagrody za udział.

23. listopada 2016 roku
Warsztaty rękodzielnicze - wykonanie bombek metodą decoupage

Na początku spotkania zostały przeprowadzone zabawy integracyjne. Następnie uczniowie udali się do przygotowanych stanowisk pracy, gdzie pod kierunkiem pani Zofii Stuleblak wykonali bożonarodzeniowe bombki techniką decoupage. Prowadząca zaprezentowała technikę, objaśniając dokładnie, w jaki sposób należy wykonać prace. Zakres wykonywanych czynności obejmował:

  • przygotowanie motywów z serwetek papierowych,
  • wybór motywu z serwetki,
  • dokładne wydzieranie motywu,
  • oddzielenie spodnich warstw serwetki,
  • naklejenie wyciętych wzorów na styropianowej bombce,
  • malowanie bombki lakierem bezbarwnym,
  • obsypanie bombki brokatem,
  • odłożenie ozdobionej bombki do wyschnięcia,
  • ozdobienie bombki wstążeczką.

Zajęcia przebiegały w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Wszystkie dzieci były zachwycone efektami swojej pracy.
Zapytane o problemy związane z wykonaniem pracy podkreśliły, że najwięcej trudności sprawiło im przyklejanie serwetek. Najbardziej fascynowało uczniów obsypywanie bombek brokatem.
Na zakończenie warsztatów poczęstowano wszystkich uczestników owocami i sokami.

28. października 2016 roku
Wycieczka do Opery Wrocławskiej

Na początku wszyscy uczestniczyli w zabawach integracyjnych, po czym każdy otrzymał owoc i napój. Następnie uczniowie wraz z opiekunami przyjechali autobusem do Opery Wrocławskiej, gdzie obejrzeli bajkę Sid, wąż, który chciał śpiewać. Po spektaklu powrócili do Kątów Wrocławskich.
Opera ta to trakcyjna propozycja dla dzieci i młodzieży, wprowadzająca ich
w świat teatru muzycznego. Łączy ciekawą fabułę i błyskotliwą muzykę
z wielkimi walorami edukacyjnymi. Morał, płynący z bajki jest taki, że jeśli mocno się o czymś marzy i ciężko nad tym pracuje, to spełniają się największe nawet marzenia. Aktorzy starali się wciągnąć dzieci w nurt fabuły, nie pozwalając tym samym nudzić się podczas spektaklu.
Wszyscy obejrzeli przedstawienie z dużym zainteresowaniem. Uczniom podobaa się fabuła i wartka akcja spektaklu. Bardzo duże wrażenie zrobił na nich sam gmach Opery Wrocławskiej i bogate jego wnętrze. Większość uczestników była w operze pierwszy raz. Wycieczka bardzo się podobała.

23. września 2016 roku
Warsztaty rzeźbienia w wosku pszczelim

Uczniów i nauczycieli, biorących udział w warsztatach powitała Dyrektor SOSW pani Ewa Piotrowska i Przewodnicząca Stowarzyszenia pani Helena Hanc.
Na początku spotkania, aby się poznać i przełamać pierwsze lody, dzieci wzięły udział w zabawach integracyjnych. Dzieci przedstawiły się, wymieniając swoje imię i przywitały się tzw. piątką lub żółwikiem. Wśród zabaw integracyjnych była m. in. zabawa ruchowa tańczymy labado.
Zajęcia właściwe prowadziła pani Kamila Ratyńska-Pietryka z Centrum Edukacyjno Artystycznego Muzyczne Pszczółki. Dzieci odgadywały nazwy owadów (pszczoła, szerszeń, trzmiel, osa)zaprezentowane na zdjęciach a potem oglądały je, przy użyciu lupy, umieszczone w specjalnych pojemnikach. Poznały strój pszczelarski,dowiedziały się z czego on się składa; miały również możliwość przymierzenia kapelusza pszczelarskiego oraz sprawdzenia, jak działają zmiotka pszczelarska,podkurzacz, odsklepiacz tzw. sprzęty pszczelarskie. Z wielkim zaciekawieniem zaglądały do szklanego ula edukacyjnego oraz słuchały, w jaki sposób powstają ramki z woskiem pszczelim oraz oglądały produkty pszczele takie jak: wosk pszczeli, miód, pyłek wielokwiatowy, pierzgę i kit pszczeli.

Następnie dzieci i młodzież przystąpili do zajęć praktycznych: przygotowali formy, wlali do nich gorący wosk pszczeli a po jego zastygnięciu wyjęli rzeźby z form. Okazały się nimi przeróżne zwierzęta. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał na pamiątkę woskową rzeźbę.

Na zakończenie zajęć uczniowie zostali poczęstowani owocami i sokiem, podziękowali sobie za wspólną zabawę.


ROK SZKOLNY 2015/2016

17. grudnia 2015 roku
Wigilia

Została zorganizowana dla uczniów Ośrodka, ich rodziców, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kątach Wrocławskich. W kolacji wigilijnej brało udział 80 osób. Celem tej uroczystości było kultywowanie polskiej tradycji chrześcijańskiej i integracja dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową z ich sprawnymi rówieśnikami. Podczas Wigilii przedstawione zostały jasełka, uczestnicy słuchali czytania Pisma Świętego, śpiewali kolędy, dzielili się opłatkiem i składali sobie nawzajem życzenia oraz kosztowali tradycyjnych potraw. Na zakończenie projektu dzieci i młodzież otrzymali nagrody. Wigilijne spotkanie było niepowtarzalnym przeżyciem zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla ich opiekunów. Atmosfera była podniosła, świąteczna i niezwykła.

28. października 2015 r.
Wycieczka do Fabryki Ozdób Choinkowych "Vitbis" w Złotoryi

Uczestnicy wycieczki - uczniowie Ośrodka oraz klasy trzeciej SP Nr 2 najpierw udali się do pomieszczenia przeznaczonego na warsztaty zdobienia bombek. Na początku zostali zapoznani z regulaminem warsztatów oraz regulaminem zwiedzania fabryki. Każdy z uczniów otrzymał do dyspozycji: pędzelek, klej, brokat i trzy różnej wielkości bombki w dowolnych kolorach. Przed przystąpieniem do malowania dzieci zostały zapoznane z techniką zdobienia bombek przez prowadzącą zajęcia panią dekoratorkę. Z zapałem zabrały się do pracy i na miarę swoich możliwości malowały klejem wzory na bombkach i obsypywały je brokatem. Każdy uczestnik otrzymał własnoręcznie ozdobione bombki.
Następnie wszyscy udali się na posiłek.
Potem cała grupa, pod kierunkiem pani przewodnik, przeszła do hal zakładu, aby zapoznać się z procesem produkcji szklanych bombek. Podczas zwiedzania fabryki uczestnicy zobaczyli ciężką pracę zatrudnionych tam osób oraz podziwiali ich wrodzone zdolności manualne. Zapoznali się z kolejnymi etapami powstawania ozdób choinkowych: rozdmuchiwania szklanej rury nad otwartym ogniem, pokrywania wewnętrznych ścianek roztworem substancji srebrzących, nakładania kolorów i materiałów ozdobnych oraz pakowania. Wszyscy dowiedzieli się od pani oprowadzającej, że szklane ozdoby są niepowtarzalnymi dziełami pracy całego zespołu pracowników, a proces ich wytwarzania jest zgodny z najdawniejszymi tajnikami tego rzemiosła i wymaga wiele wysiłku.
Wycieczka bardzo się podobała i była niepowtarzalnym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i opiekunów. Atmosfera podczas wyjazdu była miła. Wizyta w „Vitbisie” przeniosła wszystkich w bajkowy czas Świąt.

wycieczkę zorganizowała pani Helena Hanc

7. października 2015 roku
Warsztaty plastyczne

Zajęcia rozpoczęły się zabawami integracyjnymi, które prowadziła pani Anna Grzywińska. Nastepnie pani Ewa Offman-Lech i pan Darek Lech przeprowadzili warsztaty. Prowadzący zaprezentowali technikę wykonania obrazów i objaśnili dokładnie, w jaki sposób uczniowie mają wykonać prace. Uczestnicy projektu układali na blejtramie materiały florystyczne tworząc jesienne obrazy.
Dzieci i młodzież, podczas warsztatów rozijali swoje zainteresowania plastyczne w innych warunkach niż na lekcji. Panująca atmosfera twórczej i przyjaznej pracy, wyzwalała u nich radość tworzenia i wiarę we własne możliwości. Na zakończenie poczęstowano wszystkich owocami i sokami.

zajęcia warsztatowe przygotowała pani Zofia Stuleblak
wsprcia uczniom udzielały:
pani Anna Grzywińska, pani Beata Królikowska i pani Danuta Nowicka

24. września 2015 r.
Zajęcia czerpania papieru

Warsztaty czerpania papieru były pierwszym zadaniem, przygotowanym w ramach projektu "Pociąg Przyjaźni". W zajęciach brali udział uczniowie Ośrodka oraz z klasy III ze Szkoły Podstawowej Nr 2. Pani Helena Hanc - Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia przywitała uczestników i nauczycieli i zaprosiła do zabaw integracyjnych, które, jak zwykle z wielkim zaangażowaniem, prowadziła pani Janina Gajewska. Wśród zabaw były m. in.: zagadki, wyliczanki z masażem, labado. Następnie dzieci i młodzież wypowiadali się, kiedy korzystamy z papieru, czy jest on niezbędny w życiu - było wiele trafnych i ciekawych odpowiedzi. Przed przystąpieniem do właściwych zajęć, pani Grażyna Dudziec pokazała i omówiła, w jaki sposób czerpie się papier z masy makulaturowej. Wreszcie uczestnicy warsztatów mogli samodzielnie czerpać papier a później wykorzystać go do pomalowania jesiennych obrazów metodą "na mokro". Na zakończenie zajęć był poczęstunek - tym razem zdrowa, owocowa sałatka. Dzieci i młodzież dziękowały sobie za wspólnie spędzony zajęcia. Umówiły się na kolejne spotkanie - 7. października 2015 roku.

zajęcia przygotowała i prowadziła pani Grażyna Dudziec