ROK SZKOLNY 2015/2016

Konkursu "Najpiękniejszy pokój" – rozstrzygnięty


Konkurs, czystości został ogłoszony we wrześniu 2015 roku. Ma on na celu wdrożenie wychowanków do systematycznego dbania o porządek w pokojach i pomieszczeniach.

W konkursie brali udział wszyscy wychowankowie. Przegląd czystości obywał się kilka razy w miesiącu w dniach od poniedziałku do czwartku. Wychowawcy, bez wcześniejszej zapowiedzi, sprawdzali czystość i ład w danym pokoju a następnie wystawiali ocenę w skali 1- 6.

regulamin konkursu

27 stycznia 2016 konkurs został podsumowany, a zwycięzcy otrzymali nagrody. Największą liczbę punktów zdobyły dziewczynki i wygrały. 


Zajęcia kulinarne


Zajęcia kulinarne, w których wychowankowie bardzo chętnie uczestniczą, odbywają się w poniedziałki i czwartki. W ramach tych zajęć wychowankowie:

 • piekli pizzę,
 • przygotowywali zapiekanki z ziemniaków z przyprawami,
 • smażyli naleśniki i piekli gofry,
 • wykonywali frytki,
 • przygotowywali muffinki,
 • przygotowywali karnawałowe wypieki,
 • upiekli babeczki z przeznaczeniem na prezenty dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Uczestnicząc w zajęciach kulinarnych wychowankowie uczyli się komponować codzienny jadłospis, doskonalili umiejętności bezpiecznego posługiwania się sprzętem AGD, ułatwiającym pracę w kuchni oraz poznali jego wszechstronne zastosowanie, poznali zasady zdrowego odżywiania i jego znaczenie dla rozwijającego się organizmu, doskonalili umiejętności samodzielnego przygotowywania kolacji, podjęli naukę pieczenia prostych ciast, ciasteczek oraz przyrządzania innych deserów. 


Cukierenka "Pod Wierzbami" 

 

W I semestrze roku szkolnego wychowankowie uczestniczyli 19 razy w zajęciach z cyklu Cukierenka „Pod Wierzbami”. W trakcie tych zajęć piekli ciasta ze śliwkami, szarlotki, babeczki, pierniki i smażyli faworki. Wypiekami byli częstowani nauczyciele i pracownicy Ośrodka. W zamian wychowankowie otrzymywali nagrody pieniężne, które umożliwiły zebranie potrzebnej kwoty na wyjazd do kina. Wyjazd zaplanowany jest na kwiecień.

W okresie od połowy listopada do połowy grudnia wychowankowie mają pracowite dni w cukierence nazywane przez nich samych „Akcja pierniczki”. Rozpoczyna ona się przygotowaniem sporej ilości ciasta na pierniki. Następnie przystępujemy do wykrawania i pieczenia ciasteczek, ich dekorowania i pakowania. W tym roku upiekliśmy 1007 pierniczków, którymi zostali obdarowani wszyscy pracownicy Ośrodka oraz sami wychowankowie.
Cukierenka jest samowystarczalna, każdy wychowanek przywozi potrzebne produkty na zaplanowane zajęcia. Potrzebne do wypieków produkty, kupujemy również z pieniążków, które otrzymują wychowankowie.

Forma tych zajęć przynosi bardzo dużo radości i satysfakcji wychowankom. Każdy z nich chętnie uczestniczy w zajęciach i z wielkim zaangażowaniem pracuje podczas wypieków. 


Powstała drużyna harcerska

 


Zbiórki harcerskie odbywają się w środę od godz.14.30 do 15.30.

Uczestniczą w nich chętni wychowankowie z dwóch grup wychowawczych.

Na zbiórkach prezentowane są postawy zachowań harcerzy. Odbywa się musztra  - wychowanków zapoznano z zasadami organizacji zbiórki oraz formami rozpoczęcia i zakończenia wspólnych spotkań.

Podczas zbiórek wychowankowie:

 • zapoznali się z procedurą pomocy przedlekarskiej:
  • układaniem poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej,
  • przeprowadzaniem resuscytacji,
  • postępowaniach przy omdleniach i upadkach,
  • zasadami robienia opatrunku przy pomocy chusty trójkątnej,
  • opatrywania głowy, brody, kolana, dłoni, stopy,
 • poznali zasady unikania sytuacji konfliktowych, unikania przemocy,
 • określali kierunki świata na mapie i w terenie. Przewidywali zjawiska pogodowe.
 • powtarzali numery alarmowe.
 • uczyli się właściwego wzywania pomocy, przekazywania informacji o sobie, o poszkodowanym, o miejscu zdarzenia,  o nieszczęśliwym wypadku.
 • uczyli się nadawania i rozpoznawania sygnału SOS alfabetem Morse'a.
 • uczyli się posługiwania lornetką.
 • opisywali zawartość apteczki pierwszej pomocy.

Impreza Andrzejkowa zgodnie z tradycją i słowami
na świętego Andrzeja dziewczynom (i chłopakom)
z wróżby nadzieja

W środowy wieczór odbyła się w impreza andrzejkowa. Wychowankowie, poprzez liczne zabawy i wróżby andrzejkowe, próbowali poznać swoją przyszłość. Lanie wosku przez dziurkę od klucza, przebijanie serc z imionami chłopca/dziewczyny oraz czytanie, co nam los przyniesie z kart oraz z symboli ukrytych pod wybranym kubkiem, to najbardziej popularne przykłady zabaw odbywających się w wigilię św. Andrzeja. Dużo radości sprawił horoskop andrzejkowy oraz wróżenie za pomocą buta. Wszyscy miło spędziliśmy czas, z nadzieją, że dobre wróżby się spełnią. 


Quiz - trudne słowa


27 października 2015 został zorganizowany quiz sprawdzający wiedzę wychowanków z zakresu różnych dziedzin nauki (tj. meteorologia, technika, astronomia, medycyna, zoologia, botanika). Zajęcia miały na celu poszerzania wiedzy ogólnej wychowanków.

W I etapie omawiano z wychowankami trudne słowa między innymi takie, jak: ornitolog, peryskop, teleskop, kineskop, otolaryngolog itp.

W II etap wychowankowie wzięli udział w quizie, podczas którego odpowiadali na pytania, dotyczące znaczenia danego słowa.

pytania

W zabawie wzięli udział wszyscy wychowankowie. Nagrodzeni zostali ci, którzy zdobyli najwięcej punktów:

I miejsce - DAWID MAJEWSKI
II miejsce - ŁUKASZ MAREK
III miejsce - TOMEK LEŚNIK
 


Konkurs plastyczny "Złota Polska Jesień"


26 października odbył się konkurs plastyczny "Złota Polska Jesień". Do konkursu przystąpili wychowankowie grupy pierwszej i drugiej. Zachęcono wszystkich do twórczego działania na miarę swoich możliwości i umiejętności.

Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań wychowanków zmianami zachodzącymi w przyrodzie na  jesieni. Prace były wykonane różnymi technikami plastycznymi. Wychowankowie doskonalili sprawność manualną i kształtowali poczucie estetyki. Prace zostały wyeksponowane na tablicy w internacie.

Laureaci otrzymali drobne upominki. Gratulujemy zwycięzcom!

I miejsce Paulina Speidersbach

II miejsce Kacper Grajek

III miejsce Łukasz Sromek


Kąty Wrocławskie - miasto w którym uczę się i mieszkam


Od połowy września 2015 do połowy października 2015 wychowankowie brali udział w zajęć intelektualno - poznawczych zatytułowanych: "Kąty Wrocławskie – miasto, w którym uczę się i mieszkam". Poznawali wówczas historię, kulturę i topografię miasta, w którym znajduje się Ośrodek. Wychowankowie odbyli kilka pieszych wycieczek po miejscowości, podczas których odwiedzili ważne miejsca, instytucje i punkty usługowe. Zostali też zapoznani z nazwami głównych ulic miasta. Następnie wykonali gazetkę ścienną, na której umieścili swoje prace plastyczne o tematyce miasta.

Podsumowując cykl zajęć, wszyscy wychowankowie wzięli udział w Quizie z wiedzy o Kątach Wrocławskich.

pytania 

Trzy pierwsze miejsce zostały nagrodzone, pozostali otrzymali nagrody pocieszenia.

I miejsce - DAWID MAJEWSKI
II miejsce - TOMASZ LEŚNIK
III miejsce - ANNA WĄSALA