Minister Edukacji Narodowej ogłosił rok szkolny 2013/2014 Rokiem Szkoły w Ruchu, mając na uwadze promowanie aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży. Do realizacji tych działań Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ośrodkiem Edukacji zorganizowano ogólnopolską akcję „Ćwiczyć każdy może”.

Nasza szkoła zadeklarowała przystąpienie do akcji, a tym samym podjęcie zadań na rzecz aktywności fizycznej we wskazanych w regulaminie obszarach. Wśród nich znajdą się różnorodne akcje związane z aktywnością ruchową odbywającą się w szkole i poza nią.

Szkoła, która poprzez realizację zadań w istotny sposób przyczyni się do promowania w swoim środowisku aktywności fizycznej, otrzyma Tytuł Szkoły w Ruchu i pamiątkową tablicę „Szkoła w Ruchu”.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.szkolawruchu.men.gov.pl. Na bieżąco na naszej stronie internetowej będziemy informowali o realizacji założeń programu.

Koordynator Anna Grzywińska


 W trosce o właściwy rozwój naszych wychowanków, a także dbając o kształtowanie prawidłowych postaw i nawyków prozdrowotnych nasza szkoła ramach akcji „Ćwiczyć każdy może" przeprowadziła szereg działań związanych z aktywnością fizyczną.

OTRZYMALIŚMY TYTUŁ MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ "SZKOŁA W RUCHU"

W ramach tego projektu szkoła realizowała działania zawarte w regulaminie akcji. Spośród ośmiu obszarów do wyboru w szkole podjęto następujące działania na rzecz aktywności fizycznej: Ruch w szkole

  1. wychowanie fizyczne – alternatywne formy realizacji zajęć wychowania fizycznego (WF) (obszar nr 2)
  2. pozalekcyjne zajęcia sportowe (obszar nr 5)
  3. aktywny wypoczynek (obszar nr 9)

 


Obszar nr 2 alternatywne formy realizacji zajęć wychowania fizycznego

Alternatywną formą zajęć wychowania fizycznego można zainteresować uczniów, posiadając stosowne wyposażenie w sprzęt sportowy, ale również można to zrobić posiadając skromne wyposażenie oraz słabe zaplecze lokalowe. W naszej szkole prowadzone są zajęcia promujące tenis stołowy, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu (biegi przełajowe, rozgrywki drużynowe w różne gry zespołowe, nordic walking), zajęcia taneczne. Najważniejsze jest to, że nasi uczniowie już od najmłodszych lat lubią wszystkie zabawy ruchowe oraz interesują się rozwojem zainteresowań ruchowych.

scenariusz zajęć "Nauka kroku podstawowego poloneza"

scenariusz zajęć "Ćwiczenia gimnastyczne wg twórczej ekspresji ruchowej Rudolfa Labana z elementami C. Orffa."

 


Obszar 5 pozalekcyjne zajęcia sportowe

Zajęcia te pozwoliły uczniom dobrowolnie uczestniczyć w różnych formach ruchu dla przyjemności, rozrywki, rozwoju własnych uzdolnień z zakresu kultury fizycznej, zgodnie z zainteresowaniami. Stwarzały także możliwości wyrównywania poziomu sprawności fizycznej poprzez samodzielnie wybrane zajęcia rekreacyjno–sportowe.

3. kwietnia 2014 r.

W kwietniu odbył się wyjazd na basen, w którym brało udział 12 uczniów. Wyjazdy na basen dla naszych wychowanków to atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu. Oprócz doskonałej zabawy, jaką są ćwiczenia w wodzie, dzieci mają możliwość uczestniczenia w nauce pływania i integracji z innymi uczestnikami zajęć na basenie. Wyjazdy na basen nie tylko wpływają na ciało lecz także na umysł oraz psychikę dziecka. Pozwalają choćby na chwile zapomnieć o dysfunkcjach ruchowych czy tez troskach dnia codziennego. Po każdym wyjeździe uczniowie zadowoleni zdawali relacje swoim kolegom i koleżankom ze swoich doświadczeń i umiejętności. opiekę podczas wycieczki sprawowały pani Dominika Zielińska, pani Elżbieta  Cymerman, pan Roman Nowacki i pani Anna Grzywińska.

13. marca 2014 r.

W ramach programu SZKOŁA W RUCHU uczniowie klas PdP i SP w Kątach Wrocławskich, razem z wychowawczyniami wybrali się na kręgle do Wrocławia. Gra w kręgle jest dobrym sposobem na aktywny wypoczynek. Kręgle to dobra zabawa i zdrowa rywalizacja oraz entuzjastyczne kibicowanie innym zawodnikom. Uczniowie wspaniale się bawili i choć niektórzy grali w kręgle po raz pierwszy osiągnęli rewelacyjne wyniki.

Wycieczka została zorganizowana przez panie:
Annę Grzywińską i Jowitę Kozar

6. lutego 2014 r.
Uczniowie Ośrodka, po raz kolejny, pojechali do Aqua Parku do Środy Śląskiej. Pod czujnym okiem nauczycielek doskonalili pływanie, wykonywali różne ćwiczenia rehabilitacyjne oraz uczyli się zasad bezpiecznego przebywania w wodzie. Dzieci aktywnie wypoczywały i świetnie się bawiły.

opiekę podczas wycieczki sprawowały pani Dominika Zielińska, pani Honorata Nowacka, pani Anna Grzywińska i pani Elżbieta Cymerman

9. stycznia 2014 r.

Uczniowie naszej szkoły propagują różne formy spędzania wolnego czasu. Jedną z nich jest nabywanie i doskonalenie umiejętności pływania. W tym celu wyjeżdżają w godzinach popołudniowych do Średzkiego Parku Wodnego. Korzystają ze zjeżdżalni, basenu sportowego z częścią rekreacyjną, jacuzzi i masaży wodnych. Do dyspozycji mają wodne materace i wiele innych akcesoriów pomagających w nauce pływania. Każde z dzieci bardzo chętnie uczestniczy w zajęciach tego typu. 

Opiekunowie: pani Anna Grzywińska i pani Honorata Nowacka

2. grudnia 2013 r.

Uczniowie klasy 1 - 6 Szkoły Podstawowej z okazji Świętego Mikołaja pojechali do Aqua Parku do Środy Śląskiej. Dzieci na basenie spędziły 2 godziny. Oprócz relaksu w bąbelkach i zjeżdżaniu ze ślizgawek, głównie ćwiczyli. Pod opieką nauczycieli wykonywali różne ćwiczenia rehabilitacyjne w wodzie, ćwiczyli ze specjalnymi pomocami np. makaronami i deskami styropianowymi. Chętnie wykonywali wszystkie ćwiczenia, na ich buziach gościł uśmiech przez cały pobyt na basenie. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i takiej formy rehabilitacji.

opiekę podczas wycieczki sprawowały pani Dominika Zielińska,
pani Honorata Nowacka i pani Elżbieta Cymerman

28. listopada 2013 r.

Uczniowie naszej placówki w tym roku szkolnym będą cyklicznie wyjeżdżać na basen. Zajęcia zaczęliśmy 28 listopada, wyjazdem do Średzkiego Parku Wodnego. Ćwiczenia na basenie poza tym, że są znakomitą zabawą, ciekawą i zdrową formą spędzania czasu dla dzieci, również stymulują ich rozwój psychomotoryczny. Mają na celu poprawę kondycji uczniów, koordynacji ruchowej oraz wytrzymałości siłowej. Ponadto zajęcia przewidziane zostały w celu usunięcia napięcia mięśniowego i przyniesienia odpoczynku całemu ciału dziecka.

Opiekunowie: pani Anna Grzywińska i pani Honorata Nowacka

 


Obszar nr 9 aktywny wypoczynek

Każda forma ruchu jest mile widziana, dlatego też wspólnie z uczniowie poszukujemy ich własnej. Każdy z nich ma możliwość rozwijania swoich zainteresowań, zamiłowań, pasji podczas lekcji, przerw śródlekcyjnych, imprez i uroczystości szkolnych. Taniec, aerobic, a może gry zespołowe? Doskonaląc swoje umiejętności, dbają o aktywny tryb życia, wdrażają prawidłowe nawyki i przede wszystkim, uczą się współdziałania w zespole.

VI Mistrzostwa Szkoły w Warcabach

W dniach od 13 do 20 marca 214 r. w ramach akcji „Ćwiczyć każdy może” odbywały się rozgrywki w warcabach dziewcząt i chłopców. Mecze rozgrywano podczas przerw.
Podsumowaniem naszych zmagań były VI Mistrzostwa Szkoły w warcabach. W czasie turnieju na sali panowała absolutna cisza, uczestnicy w skupieniu rozgrywali kolejne partie, dokładnie analizując własne ruchy oraz działania przeciwnika. Zawodnicy musieli wybrać odpowiednią strategię pozwalającą na pokonanie przeciwnika, wykazać się dobrą znajomością przepisów gry, dobrą koncentracją uwagi i spostrzegawczością.
Turniej dostarczył dzieciom wiele emocji bowiem umożliwił nie tylko sprawdzenie swoich umiejętności warcabowych, ale pozwolił na zapoznanie się z organizacją i zasadami zachowania na turnieju

Po zaciętej walce klasyfikacja jest następująca:

Szkoła Podstawowa:
I miejsce - Bartosz Kunysz
II miejsce - Rozalia Jura
III miejsce – Marek Grudzień

Gimnazjum:
I miejsce - Kamila Żukowska
II miejsce - Jarosław Brzeziński
III miejsce - Andrzej Niedbała

Szkoła Przysposabiająca do Pracy:
I miejsce – Kamil Markiewicz
II miejsce – Anna Wąsala
III miejsce - Kamil Nowak

Na zakończenie zmagań sportowych uczestnicy otrzymali medale. Zawody przebiegły w miłej i sympatycznej atmosferze.

Organizatorzy: pani Anna Grzywińska, pan Andrzej Hyszczyn

SZKOLNE IGRZYSKA W PODCIĄGANIU NA DRĄŻKU 4. lutego 2014 r.

W ramach projektu SZKOŁA W RUCHU uczniowie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Szkoły Przysposabiająca do Pracy wzięli udział w kolejnych zmaganiach sportowych, jakie zostały zaplanowane przez koordynatorów na terenie placówki. Tym razem były to SZKOLNE IGRZYSKA W PODCIĄGANIU NA DRĄŻKU. Tak jak w przypadku skoku wzwyż i tym razem wszyscy świetnie się bawili, rywalizując o miano zwycięzców. Zabawy podczas dużych przerw cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno najmłodszych jak i najstarszych uczniów. Większość z nich chętnie brała udział w zawodach i namawiała tych, którym brakowało odwagi, do wzięcia udziału w zmaganiach sportowych.

Wyniki przedstawiają się następująco:

Szkoła Podstawowa:
I miejsce - Mateusz Piskorski

II miejsce - Bartek Maciaszczyk
III miejsce - Marek Grudzień

Gimnazjum, Szkoła Przysposabiająca do Pracy
I miejsce - Damian Bielka
II miejsce - Jarosław Brzeziński
III miejsce - Andrzej Niedbała

Na zakończenie zmagań sportowych uczestnicy otrzymali dyplomy i słodkie nagrody.

Organizatorzy: pani Anna Grzywińska, pan Andrzej Hyszczyn

SZKOLNE IGRZYSKA W SKOKU WZWYŻ

23. stycznia 2014 roku
Niezależnie od wieku wszyscy chętnie skakali, wykorzystując przerwy do oddania jak największej ilości skoków. Podsumowaniem naszych zmagań były Mistrzostwa Szkoły w skoku wzwyż. Po zaciętej walce klasyfikacja jest następująca:

Szkoła Podstawowa:

chłopcy
I miejsce - Bartek Kunysz
II miejsce - Mateusz Piskorski
III miejsce - Krzysztof Lewandowski

dziewczęta
I miejsce - Rozalia Jura
II miejsce - Olga Wróbel
III miejsce - Daria Niesyczyńska

Gimnazjum, Szkoła Przysposabiająca do Pracy

chłopcy
I miejsce - Damian Bielka
II miejsce - Andrzej Niedbała
III miejsce - Jarosław Brzeziński

dziewczęta
I miejsce - Paulina Gawron
II miejsce - Marika Wrzeszcz
III miejsce - Kamila Żukowska

Na zakończenie zmagań sportowych uczestnicy otrzymali dyplomy i słodkie nagrody. Zawody przebiegły w miłej i sympatycznej atmosferze.

Organizatorzy: pani Anna Grzywińska, pani Andrzej Hyszczyn

Mistrzostwa Szkoły w zwisie na drążku

Przez okres tygodnia przerwy międzylekcyjne uczniowie wykorzystali do ćwiczeń zwiększających siłę rąk. W celu uzyskania jak najlepszej sprawności w dniu 17 grudnia 2013 roku podczas Mistrzostw Szkoły w zwisie na drążku.

Po zaciętej walce klasyfikacja jest następująca:

Szkoła Podstawowa:
I miejsce - Mateusz Piskorski
II miejsce - Bartek Kunysz
III miejsce - Bartek Maciaszczyk

Gimnazjum, Szkoła Przysposabiająca do Pracy
I miejsce - Tomasz Leśnik
II miejsce - Andrzej Niedbała
III miejsce - Damian Bielka

Na zakończenie Mistrzostw Szkoły uczestnicy otrzymali dyplomy i słodkie nagrody. Zadowolenie i radość ze strony uczestników zmotywowała organizatorów do organizacji kolejnych zmagań sportowych.
Zwis na drążku ze względów zdrowotnych polecany jest też są osobom dużo pracującym przy komputerze, których nadgarstki są osłabione od ciągłej pracy biurowej.

Organizatorzy: pani Anna Grzywińska, pan Andrzej Hyszczyn